На крилах мрії до перемог!

ЗАПОРІЗЬКИЙ АВІАЦІЙНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ
ім. О. Г. Івченка

24 серпня Україна відзначає найбільше державне свято – День Незалежності!

1991 - проголошення державної незалежності України

1991, 24 серпня - позачергова сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Акт проголошення незалежності і дві постанови: Про проголошення незалежності України (із призначенням на 1 грудня республіканського референдуму з підтвердження Акта незалежності) та Про військові формування в Україні (щодо утворення Міоборони та підпорядкування всіх військових формувань, дислокованих на території республіки, Верховній Раді України).

«За» проголошення незалежності з першої спроби (за Постанову про проголошення незалежності України) проголосував 321 депутат – конституційна більшість. Однак, дехто витягнув картки, щоб не брати участі в голосуванні. Помітивши це, Леонід Кравчук, який головував на засіданні, оголосив, що ті, хто не «встиг» проголосувати, мають написали до секретаріату письмові заяви. У результаті «Акт проголошення незалежності України», який голосувався одразу по тому, підтримали 346 депутатів.

На хвилі піднесення, яке панувало в сесійній залі і за стінами парламенту (засідання транслювалося по радіо), В’ячеслав Чорновіл запропонував внести до парламентської зали синьо-жовтий прапор, з яким українці стояли на барикадах біля російського Білого дому, а також – підняти національний прапор над куполом парламенту. За кілька хвилин прапор з’явився в залі. Однак урочисте підняття його над парламентом відбулося за кілька днів – 4 вересня 1991 р.

8 ФАКТІВ ПРО ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

  1. Чернетку Акту проголошення незалежності написали вранці 23 серпня 1991-го Леонтій Сандуляк та Левко Лук’яненко у звичайному шкільному зошиті. Для документа обрали термін "акт", бо слово "закон" видавалось надто буденним і натякало на багаторазову дію.
  2. На історичному документі про державний суверенітет України депутати залишали написи: "Слава Україні", "Ще не вмерла і не вмре", "Від сьогодні — будьмо"
  3. По завершенню позачергового засідання 24 серпня біля трибуни депутати виконали гімн Українських Січових стрільців.
  4. Тоді ж до зали внесли синьо-жовтий прапор— за пропозицією В’ячеслава Чорновола. Пізніше прапор підняли над куполом парламенту https://youtu.be/kpwKeVbaDhI?si=vdPGTcwiXbWbYEay
  5. Польща і Канада стали першими державами, які визнали незалежність України
  6. У перші тижні після референдуму незалежність також визнали Угорщина, Литва, Латвія, Болгарія, Естонія, Чехословаччина, Швеція, Ізраїль, Швейцарія. Після того, як до цього списку 25 грудня приєдналися США, Україну почали визнавати й інші впливові держави. До кінця січня 1992 р. перелік налічував більше ніж 90 держав світу, зокрема всі країни НАТО і ЄС
  7. 8 грудня 1991 р. в державній мисливській резиденції в Біловезькій пущі (Білорусь) лідери України, росії та Білорусі підписали угоду про те, що Союз "як суб'єкт міжнародного права і геополітична реальність припиняє своє існування". Своїми підписами Леонід Кравчук (Президент України), Борис Єльцин (Президент росії) і Станіслав Шушкевич (Голова ВР Білорусі) СКАСУВАЛИ договір про створення Союзу Советських Соціалістичних Республік
  8. Перший військовий парад з нагоди Дня Незалежності України провели 24 серпня 1994 р.